Reklama

Zakaz palenia na balkonach. Ten pomysł podzielił Polaków!

Zakaz palenia na balkonach? Takie prawo może bezpowrotnie podzielić Polaków! Zostało już wprowadzone u naszych sąsiadów. Czy teraz nasza kolej?

Stołeczna radna Renata Niewitecka, która od niedawna jest przewodniczącą ochrony środowiska w Radzie Warszawy, przygotowała ankietę na temat wprowadzenia zakazu palenia na balkonach, którą rozesłała po warszawskich forach internetowych. Jak tłumaczy do walki w tej sprawie inspiracją było wprowadzenie podobnego prawa na Litwie od 1 stycznia.

Reklama

W grupach w mediach społecznościowych pojawiły się opublikowane przez nią ankiety o wymownym tytule Zakaz palenia na balkonach na terenie m. st. Warszawy. Wystarczyło w nich wybrać dzielnicę zamieszkania, a następnie wyrazić poparcie lub nie, w kwestii badanego zagadnienia. Jak twierdzi radna, celem ankiety jest poznanie opinii mieszkańców oraz ich poglądów na kwestie palenia papierosów. 

Przyznaje ona również, że spodziewała się dużych podziałów wśród warszawiaków, dlatego postanowiła najpierw zebrać wiedzę przy pomocy social mediów. Nie myliła się! Ankietowani mieli skrajnie odmienne zdania. Jedni pisali: "To jest mój balkon i będę robić co mi się podoba na nim", inni natomiast narzekali na nieprzyjemny zapach tytoniu "Zawsze ilekroć wieczorem chce wywietrzyć sypialnię przed snem sąsiad delektuje się wieczornym dymkiem, a jak robi imprezę- często- to jest to wielogodzinne palenie. Sypialnia śmierdzi szlugami".

Nowe przepisy w czasie pandemii

Nowe przepisy na czas pandemii, dotyczące palenia w miejscach publicznych, wprowadziła hiszpańska Galicja. Decyzja o zakazie palenia na ulicach, w barach i w restauracjach, była powodowana badaniami naukowymi. Wynikało z nich, że narażenie na wdychanie dymu papierosowego może zwiększać ryzyko infekcji COVID-19. Gdy palacze oddają się nałogowi i ściągają maseczki, w wydychanym przez nich dymie znajdują się cząsteczki koronawirusa.

Jedno jest pewne, tego typu zakaz musiałby być wprowadzony przez Sejm, odgórnie i dotyczyć całej Polski. Poparlibyście takie działania rządu?

Dowiedz się więcej na temat: palenie tytoniu | zakazy | balkon

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje