Reklama

Reklama

Waris Dirie - jej historia Cię poruszy

Biografia Waris Dirie to nie tylko poruszającą historia jednej z najbardziej znanych afrykańskich modelek. To także dowód na to, że w obliczu złych doświadczeń nigdy nie należy tracić wiary w lepsze jutro, gdyż prędzej czy później musi ono nadejść.

Wywodzącą się z plemienia nomadów Waris, nie miała łatwego dzieciństwa. W wieku zaledwie 5 lat brutalnie okaleczono jej ciało, poddając ją bolesnemu zabiegowi obrzezania, który cudem przeżyła. Gdy miała 13 lat, rodzina zmusiła ją z kolei do ślubu z ponad 60-letnim mężczyzną. Wtedy właśnie Waris postanowiła uciec.

Reklama

Przemierzając samotnie pustynie, nastoletnia Waris dotarła do rodziny w Mogadiszu, która następnie zabrała ją do Londynu. Przez 4 lata pracowała w tamtejszej ambasadzie Somalii. Jej życie zmieniło się, gdy zauważył ją znany fotograf, Terence Donovan, za sprawą którego w roku 1987, Dirie znalazła się na okładce słynnego kalendarza Pirelli.

Wydarzenie to na zawsze odmieniło losy Waris. Z pasterki kóz i owiec oraz sprzątaczki stała się gwiazdą wybiegów w Mediolanie, Paryżu i Nowym Jorku oraz twarzą m.in. takich marek jak Chanel, Revlon i L’Oreal. Jej zdjęcia zagościły również na okładkach wielu pism o modzie, tj. "Elle", "Vogue" oraz "Glamour". 

W 1997 roku, na łamach pisma "Marie Claire", Waris przyznała się do tego, co spotkało ją w dzieciństwie. Wykorzystując wówczas swoją popularność, została ambasadorką ONZ, walczącą o prawa kobiet w krajach Trzeciego Świata. M.in. właśnie dzięki niej problem ten udało się nagłośnić.

Swoją historię Dirie spisała w książce "Kwiat pustyni". Pod tym samym tytułem ukazała się także jej filmowa biografia. W postać Waris wcieliła się w niej etiopska modelka Liya Kebede. Co ciekawe, Waris Dirie jest mocno związana z Polską. Jej najlepszą przyjaciółką jest Polka, Joanna Jasik. Modelka, która przed laty zakochała się w Bałtyku, ma także dom w Gdańsku.

Dowiedz się więcej na temat: moda | inspiracje

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy