Reklama

Polki przekuwają uszy niemowlakom! Zobacz, nowy szokujący trend!

Przekłuwanie uszu to już nie tylko kwestie wizualne, tylko żywy trend. Matki przyozdabiają w ten sposób swoje pociechy. Czy jednak, na przekłucie może być za wcześnie? Czy taki zabieg jest bezpieczny dla niemowlaka?

Moda wprost zza oceanu

Kiedy Khloe Kardashian zaprezentowała się ze swoją kilkumiesięczną córeczką, która miała kolczyki i złotą biżuterię, świat oszalał. Za jej śladem poszły polskie matki, które przyjęły szerzący się trend, i zaczęły przekłuwać uszy swoim małym dzieciom. Jednak czy moda jest najważniejsza? A może, lepiej zaczekać i oszczędzić maluchowi bólu, i stresu?

Reklama

Zobacz również: Te 11-latki są uważane za najpiękniejsze bliźniaczki na świecie!

I tak źle, i tak niedobrze

Jak to często bywa, przeciwników i zwolenników wykonywania tego zabiegu kosmetycznego u dzieci jest wielu. Bez względu na poglądy temat zawsze wzbudza wiele emocji. Jak mówi jedna z matek, Małgorzata, która przekuła uszy swojej 3-miesięcznej córeczce:

Podobne zdanie na ten temat ma Katarzyna, która przebiła uszy swojemu kilkumiesięcznemu niemowlęciu:

Jednak znaczna część internautek zareagowała bardzo negatywnie na te wyznania. Uważają one, że przekłucie uszu tak małemu dziecku jest zwykłym widzimisię matki i niepotrzebnym narażaniem malucha na stres, i ból. Dodatkowo podkreślają, że kwestie wizualne biorą górę nad zdrowotnymi, a matki, które decydują się na zabieg, po prostu chcą, aby ich córeczki wyglądały ładnie np. na chrzcie.

Może lepiej poczekać

Małe dzieci są bardzo ruchliwe. Nie są również świadome tego, że ciągnięcie za nowy kolczyk w uchu, może się dla nich źle skończyć. Kiedy więc przekłuć uszy dziecku? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ale Amerykańska Akademia Pediatrii radzi, że najlepiej wtedy, kiedy dziecko jest świadome tego co robi i potrafi już samodzielnie zadbać o ranę. Nie będzie się wtedy bawiło kolczykiem i nie zrobi sobie z jego powodu krzywdy. 

Co więcej, Akademia uważa również, że najlepiej zaczekać do momentu, w którym pociecha sama zdecyduje się na zabieg kosmetyczny. 

Zobacz również: Kobieta zapuszcza brodę! Czy to nowa moda? Internauci są w szoku!

Jak twierdzi autorka bloga "Pediatra na Zdrowie", lek. Monika Działkowska, niemowlętom w ogóle nie powinno się przekłuwać uszu. Problemem nie jest tu sam zabieg, a jego następstwo:

Dodatkowo może dojść do zakażenia czy też reakcji alergicznej. Maluszek może również bawić się kolczykiem, a nawet zadławić jego małymi elementami. Dlatego pediatra zaleca, aby dokładnie przemyśleć, czy narażać dziecko na niepotrzebny stres.

Dowiedz się więcej na temat: niemowlak | kolczyki | matka

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje