Reklama

Reklama

Policjant zgubił służbowy notes! Sprawdź, co w nim zapisał!

Co za pech! Jeden z warszawskich policjantów zgubił służbowy notatnik, w którym zapisane były dane wrażliwe legitymowanych osób. Mieszkańcy Warszawy mają powody do zmartwień. Co robić, aby nie paść teraz ofiarą kradzieży?

Policjant zgubił notatnik z ważnymi informacjami

W zgubionym notatniku znajdowały się takie dane, jak PESEL, adres zamieszkania, seria i numer dowodu osobistego czy numer rejestracyjny kierowanego pojazdu. Policjant notował także szczegóły związane z mandatami i punktami karnymi. Zapiski dotyczyły osób, które od 26 lipca do 2 sierpnia 2021 roku były legitymowane na terenie Warszawy.

Co robić, aby nie paść ofiarą oszustwa?

Reklama

Policja ostrzega, że ta sytuacja może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Osoby, których dane znajdują się w notatniku, mogą utracić kontrolę nad tymi danymi, niewykluczona jest też kradzież, sfałszowanie tożsamości albo naruszenie dobrego imienia. Jeśli notatki dostaną się w niepowołane ręce, to może dojść nawet do próby uzyskania kredytu w instytucjach pozabankowych!

Jak zatem możemy uchronić się przed kradzieżą? Policja informuje, że warto założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej oraz aktywować funkcję, która poinformuje o próbie uzyskania kredytu drogą SMS-ową.

Istnieje jeszcze inna możliwość zadbania o swoje dane, a jest nią założenie konta na stronie www.konsument.krd.pl. Dzięki niej można sprawdzić, czy ktoś o nas pytał i jakie informacje zostały udzielone. Strona oferuje również wysyłanie powiadomień (SMS-em lub mailem) w razie, kiedy ktoś chce zdobyć informacje o historii kredytowej bez naszej wiedzy.

Ponad rok temu w Gryfinie policjant z drogówki także zgubił służbowy notes z danymi wrażliwymi. Wtedy wobec funkcjonariusza wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne. 

Zobacz również: Policjantka na służbie rozbiła trzy samochody! Po prostu stały na parkingu!

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy