Masz psa? Od 10 kwietnia możesz zapłacić za niego duży mandat!

Spacer z czworonogiem z mandatem? Rząd wprowadza surowe grzywny dla opiekunów psów. Jakie nowe przepisy czekają właścicieli zwierząt i za co zapłacą karę?

W życie wchodzi nowe rozporządzenie rządu z 26 marca 2021 r., które dotyczy zmiany wysokości grzywien za niektóre wykroczenia. Jest ono wynikiem zmian, które zostały wcześniej wprowadzone w Kodeksie wykroczeń. Jak one wyglądają?

Zobacz również: Zakaz palenia na balkonach. Ten pomysł podzielił Polaków!

W Polsce stosunkowo często dochodzi do ataków zwierząt domowych na ludzi. Przede wszystkim dotyczy to sytuacji, w których czworonogi pozostawione zostają bez nadzoru właścicieli oraz nie mają odpowiednich zabezpieczeń (smycz, kaganiec). Brak wystarczającej reakcji karnej na niniejsze przypadki, powoduje zagrożenie. Z tego powodu, rząd wprowadza surowsze grzywny za niedopilnowanie zwierząt. Wchodzą one w życie już 10 kwietnia!  

Reklama

Nowe przepisy będą karać osoby, które w danej chwili znajdują się z czworonogami, bez względu na to czy są ich prawnymi opiekunami, czy jedynie je wyprowadzają. 

Co się zmieni?

Gdy pies biega bez smyczy

Nowe prawo pozwala na karanie opiekunów zwierząt wyższymi mandatami. Zgodnie z nim, właściciele psów biegających bez smyczy zapłacą nawet 250 złotych. Przepis dotyczy miejsc publicznych i spacerów poza ogrodzeniem domu. Gdy czworonóg swobodnie chodzi po prywatnym ogródku, opiekunowie nie zapłacą żadnych kar.

Wyższe mandaty za niedopilnowanie

W sytuacji, w której zwierzę stanowi zagrożenie dla życia bądź zdrowia ludzi, za jego zachowanie finansowo odpowie właściciel. Oprócz rzeczywistego ataku przepis odnosi się również do sytuacji potencjalnego ryzyka. Nowy mandat to aż 500 złotych.

Okoliczności, w których czworonóg stanowi potencjalne zagrożenie to np. przewożenie psa bez odpowiednich zabezpieczeń. Gdy zwierzę znajduje się w komunikacji miejskiej, zawsze musi mieć założony kaganiec oraz zapiętą smycz.

500 złotych zapłacą również opiekunowie psów ras niebezpiecznych, którzy nie uzyskali wymaganego zezwolenia. Te czworonogi muszą mieć założony kaganiec, nawet w przypadku zwykłego spaceru. 
INTERIA.PL

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje