Reklama

Kiedy ksiądz nie udzieli ślubu kościelnego? Oto lista!

Według prawa kanonicznego Kościoła katolickiego istnieją przypadki, w których sakrament małżeński nie może być zawarty. Co więcej, jest ich sporo! Kiedy nie można mieć ślubu kościelnego?

Spowodowanie zgonu małżonka

Jeżeli osoba dopuściła się morderstwa na swoim współmałżonku lub miała swój współudział w takiej zbrodni, nie zostanie ona rozgrzeszona, a co za tym idzie, nie będzie mogła przystąpić do kolejnej ceremonii zaślubin.

Wiek partnerów

Reklama

Nieodpowiedni wiek również jest dużą przeszkodą w zawarciu związku małżeńskiego. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego kobieta musi mieć skończone 14 lat, a mężczyzna - 16 lat. Co więcej, istnieje niepisana zasada społeczna, ustanowiona przez Konferencję Episkopatu Polski, że do godziwego zawarcia sakramentu małżeństwa partnerzy powinni być pełnoletni.

Bliskie pokrewieństwo

Pokrewieństwo między partnerami dotyczy tutaj koniugacji w linii prostej, czyli ojciec - córka czy matka - syn oraz linii bocznej do czwartego stopnia, czyli siostra - brat lub kuzynostwo. Podobne zakazy dotyczą powinowactwa oraz osób, które zostały adoptowane - w linii prostej lub linii bocznej do drugiego stopnia.

Związek homoseksualny

Według Kościoła katolickiego związek małżeński jest zawierany pomiędzy kobietą a mężczyzną. Z tego powodu pary homoseksualne nie mogą przystąpić do sakramentu.

Związek poligamiczny

Poligamia z prawnego punktu widzenia jest w Polsce nielegalna. Podobne spojrzenie na to zagadnienie ma Kościół katolicki. Ślubu kościelnego nie może zawrzeć osoba, która jest w związku małżeńskim z kimś innym.

Dowiedz się więcej na temat: ślub kościelny | zakazy | ksiądz

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje