Według prawa kanonicznego Kościoła katolickiego istnieją przypadki, w których sakrament małżeński nie może być zawarty. Co więcej, jest ich sporo! Kiedy nie można mieć ślubu kościelnego?
Jeżeli osoba dopuściła się morderstwa na swoim współmałżonku lub miała swój współudział w takiej zbrodni, nie zostanie ona rozgrzeszona, a co za tym idzie, nie będzie mogła przystąpić do kolejnej ceremonii zaślubin.
Nieodpowiedni wiek również jest dużą przeszkodą w zawarciu związku małżeńskiego. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego kobieta musi mieć skończone 14 lat, a mężczyzna - 16 lat. Co więcej, istnieje niepisana zasada społeczna, ustanowiona przez Konferencję Episkopatu Polski, że do godziwego zawarcia sakramentu małżeństwa partnerzy powinni być pełnoletni.
Pokrewieństwo między partnerami dotyczy tutaj koniugacji w linii prostej, czyli ojciec - córka czy matka - syn oraz linii bocznej do czwartego stopnia, czyli siostra - brat lub kuzynostwo. Podobne zakazy dotyczą powinowactwa oraz osób, które zostały adoptowane - w linii prostej lub linii bocznej do drugiego stopnia.
Według Kościoła katolickiego związek małżeński jest zawierany pomiędzy kobietą a mężczyzną. Z tego powodu pary homoseksualne nie mogą przystąpić do sakramentu.
Poligamia z prawnego punktu widzenia jest w Polsce nielegalna. Podobne spojrzenie na to zagadnienie ma Kościół katolicki. Ślubu kościelnego nie może zawrzeć osoba, która jest w związku małżeńskim z kimś innym.