Reklama

ISIS dawało milion za jej głowę. W Danii uznano ją za przestępcę

Joanna Palani zdecydowanie nie jest zwyczajną dziewczyną. Dunka kurdyjskiego pochodzenia stała się tak znana z zabijania dżihadystów, że ISIS wydało na nią wyrok i oferowało milion dolarów za jej głowę. 24-latce udało się ujść z życiem i choć mimo tego, że dla wielu jest prawdziwą bohaterką, po powrocie do kraju władze uznały ją za przestępcę.

Joanna urodziła się w obozie dla uchodźców i już w wieku 10 lat po raz pierwszy w życiu strzelała z broni palnej.

Reklama

Trzy lata temu 24-latka postanowiła rzucić studia w Dani i udała się do Syrii, dokąd jak sama mówi pojechała po to, żeby "walczyć o prawa kobiet, o demokrację i dla europejskich wartości, których nauczyła się jak Dunka."

Wspólnie z oddziałem, w którym służyła Joanna udało się jej m.in. wyzwolić dziewczęta, które były niewolnicami seksualnymi. Zagraniczne media podają też, że zabiła ona około 100 dżihadystów. Z tego powodu żyła w ciągłym strachu, ponieważ po tym jak zrobiło się o niej głośno, za jej śmierć ISIS było skłonne zapłacić aż milion dolarów.

Mimo widma wyroku wydanego przez terrorystów, Joannie udało się ostatecznie wrócić do Danii. Tam jednak jej problemy wcale się nie skończyły, gdyż lokalne władze i tamtejszy wymiar sprawiedliwości uznały ją za przestępce.

Palani najpierw wylądowała na 3 miesiące w areszcie, później rząd zabrał jej paszport, a kiedy próbowała wrócić na front bez dokumentów została deportowana. Jakiś czas temu duńskie władze skazały ją na 9 miesięcy więzienia.

W obronie 24-latki stanęło jednak wiele osób, w oczach których jest ona bohaterką. Napisali oni specjalną petycję, w której domagają się wycofania wszelkich zarzutów postawionych Joannie, zjednoczenia przeciwko ISIS oraz nie robienia przestępców z tych, którzy walczą z terrorystami.

Kto waszym zdaniem ma rację w tej sytuacji? Jeżeli uważacie, że Joannę ukarano niesłusznie i chcecie jej pomóc, wspomnianą petycję znajdziecie tutaj.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje