Reklama

Dziś zeznanie Rydzyka! Wytacza ciężkie działa "piszcie do prezydenta i premiera" nawołuje!

Dzisiaj pierwsza rozprawa Tadeusza Rydzyka. Nawołuje do swoich zwolenników o pospolite ruszenie. "Piszcie do prezydenta i premiera". Czy duchowny ma nóż na gardle?

O co właściwie ta cała afera?

Rozpoczyna się właśnie pierwsza rozprawa w procesie wytoczonym Tadeuszowi Rydzykowi przez Watchdog Polska. Watchdog Polska to Sieć Obywatelska, która ma na celu prawną pomoc obywatelom oraz szerzenie dostępu do informacji publicznej. Cztery lata temu organizacja zdradziła mechanizmy finansowania tzw. imperium Rydzyka.

Reklama

Stowarzyszenie w 2016 roku zażądało od "Lux Veritatis", czyli fundacji Tadeusza Rydzyka i Jana Króla, udostępnienia informacji o przedsięwzięciach finansowanych ze środków publicznych. Watchdog oskarża zarząd fundacji o zatajenie informacji o wydatkowaniu środków publicznych od roku 2008. Po potyczkach prowadzonych w sądach "Lux Veritatis" udostępniło część danych. Sieć Obywatelska wniosła również sprawę do prokuratury, która z nieznanych przyczyn, raz po raz domagała się jej umorzenia. 

Zobacz również: Rydzyk chce więcej darowizn, mimo że od rządu dostał miliony! "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie"

Według stowarzyszenia doszło do naruszenia artykułu 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej: "Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Ze względu na pandemię, duchowni nie pojawili się na pierwszej rozprawie. Z tego powodu jej termin został przełożony na 29 kwietnia.

Zdesperowany Rydzyk?

W czwartek, 29 kwietnia Tadeusz Rydzyk i Jan Król zostaną przesłuchani jako osoby oskarżone.

Od środy można zobaczyć i usłyszeć w mediach, że ojciec Rydzyk wytoczył ciężkie działa przeciw swoim "oprawcom". Nawoływał on w swoich wypowiedziach nie tylko do modlitwy, ale przede wszystkim do działania. Jak można wywnioskować z jego wypowiedzi, wolałby, aby jego sprawą zajęli się politycy, a nie sąd.

Zobacz również: Czy papież Franciszek obraził uczucia religijne Polaków? Odpowiedź prokuratury szokuje!

"Lux Veritatis" przekonuje, że udzielił wszystkich informacji dotyczących finansowania fundacji ze środków publicznych. Watchdog Polska podkreśla natomiast, że organizacja Rydzyka zignorowała ich wniosek i dopiero po roku udostępniła niepełne dane.

Dowiedz się więcej na temat: ojciec Rydzyk | watchdogs | rozprawa sądowa

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje