Reklama

Reklama

500 zł kary za palenie papierosów na balkonie? Wiedzieliście o tym przepisie?

W styczniu tego roku na Litwie zaczął obowiązywać zakaz palenia papierosów na prywatnych balkonach bloków mieszkalnych oraz na tarasach, jeśli sprzeciwi się temu choć jeden z sąsiadów. A jak sytuacja wygląda w Polsce? Można palić czy nie? Czy grożą za to kary finansowe?

W naszym kraju obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych już od 2010 roku. Balkon jest jednak miejscem prywatnym, więc ten zakaz nie powinien go dotyczyć. Skąd zatem u niektórych palaczy wątpliwości związane z tym tematem?

Bierne palenie powodem śmierci!

Reklama

Z badań przeprowadzonych przez Jerzego Stachurę i Wenancjusza Domagałę z Wydziału Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności wynika, że w Polsce umiera aż tysiąc osób rocznie z powodu biernego palenia. Te dane są zatrważające! Palenie na balkonie ma więc ogromny wpływ na zdrowie naszych sąsiadów, zwłaszcza wiosną czy latem, kiedy częściej otwieramy okna i drzwi na balkon.

Spokojnie! W Polsce nadal nie ma zakazu palenia papierosów na balkonie, chyba że wspólnota mieszkaniowa zdecyduje, że nie można tego robić i zawrze to w swoim statucie. Wtedy karą za taki czyn jest wykluczenie z rady mieszkańców. W praktyce do takich zakazów oraz kar dochodzi jednak bardzo rzadko. 

Kiedy palacze mogą zapłacić mandat?

Okazuje się, że osoby, które palą papierosy na balkonie, a niedopałki wyrzucają poza balustradę, mogą zostać ukarane! Jeśli palacz zostanie przyłapany na gorącym uczynku lub miejski monitoring utrwali ten występek, palacz zapłaci nawet 500 zł mandatu!  

Policja może potraktować taki czyn jako złamanie artykułu 145 Kodeksu wykroczeń: 

Wiedzieliście o tym przepisie?

Zobacz również: Opalasz się na balkonie? Możesz zapłacić nawet 1500 zł kary!

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy