Reklama

10 prawnych absurdów z całego świata

Myślicie, że tylko polskie prawo bywa zaskakujące? Mylicie się. Poniższa lista wyprowadzi was z błędu. Ostrzegamy: niektóre przepisy są naprawdę zdumiewające!

Ślub ze zmarłą osobą

Reklama

Tego typu precedens dopuszcza prawo we Francji i to już od roku 1959. Zgody na zawarcie nietypowego związku małżeńskiego udzielić musi jednak sam prezydent. Od zainteresowanej osoby wymaga się ponadto, by wykazała, że do ślubu ze swoim partnerem bądź partnerką dążyła jeszcze przed jego lub jej śmiercią.

Do więzienia za ściąganie

To nie żart. Taka kara grozi uczniom w Bangladeszu, którzy ukończyli 15 lat i zostali przyłapani na oszukiwaniu. Ściąganie na egzaminach tamtejsze władze uznają za kradzież. Może i słusznie, lecz naszym zdaniem więzienie to jednak lekka przesada.

Studia tylko dla inteligentnych

Taki zapis znajduje się w prawie chińskim oraz pakistańskim. Na studia w tych krajach mogą iść tylko te osoby, które cechują się wysokim ilorazem inteligencji i zdadzą odpowiednie testy. Dosyć kontrowersyjny zapis, nie sądzicie?

Wysokość mandatu zależna od dochodów

Choć brzmi to zaskakująco, takie prawo faktycznie funkcjonuje. Gdzie? W Finlandii. Właśnie tam wysokość mandatu oblicza się na podstawie zamożności danej osoby. Swojego czasu doprowadziło to do sytuacji, że pewien szwedzki milioner musiał za swoje przewinienie uiścić opłatę w wysokości 95 tysięcy euro.

Zakaz skoków na spadochronie dla samotnych kobiet

Tak, to prawda. Zakaz tego typu obowiązuje na Florydzie. Dotyczy on rozwiedzionych kobiet i wdów, które chciałby skoczyć ze spadochronem w niedzielne popołudnie. Czyżby Superman miał wtedy wolne?

Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | śmieszne | prawo

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje